Затягат мерките в няколко области

Заради завишаване на броя на заболелите в няколко области е взето решение учениците от 5 до 12 клас в рамките на 14 дни, да преминат към дистанционна форма на обучение.

В някои градове се затягат и други мерки на локално ниво заради повишение на заболеваемостта от коронавирус, предаде репортер на БГНЕС.

София

От петък, 12 март, всички ученици от 5 до 12 клас в София преминават на онлайн обучение, а всички заведения, в това число и тези в хотелите и игралните зали, ще работят с ограничено работно време до 22 ч. Преустановява се присъственото обучение във висшите училища и в центровете за извънкласни занимания. Срокът на действие на тези мерки към момента е двуседмичен – от 12 до 26 март.

По предложение на директора на СРЗИ д-р Пенчев се обмисля затягане на мерките при продължаващ ръст на заболеваемостта с преустановяване на посещенията в големите търговски центрове и фитнес залите.

Столична община, Столичната здравна инспекция и СДВР започват засилени проверки за спазването на противоепидемичните мерки в търговските обекти, ресторанти и заведения, както и в градския транспорт.

Препоръчва се на работодателите да се насочат към организация с работа от вкъщи или на смени, където е възможно. В домовете за социални услуги на територията на Столична община се забраняват посещенията на външни лица.

На територията на Столична община се забранява провеждането на организирани екскурзии, фестивали и събори, при които се планира събиране на голям брой хора на открито.

Софийският оперативен щаб предлага на министъра на образованието да измести датите за ученически състезания и олимпиади, които са планиране за месец март, в това число и пролетните математически състезания, планирани за края на месеца.

По последни данни София премина прагът от 500 заболели на 100 хил. души. Притеснителен е фактът, че средната възраст на заразените с COVID-19 продължава да спада, като към днешна дата е 51 години. Чувствително се увеличава и натискът към здравната система – за 14 дни общият брой на хоспитализираните нарасна с 645 души. С 30% се увеличават позвъняванията към Спешна помощ за случаи с коронавирус.

Благоевград

„Ограничават се масовите мероприятия на отрито и закрито, засилва се контролът в търговските обекти за спазване на мерките – дистанция, маски, честа дезинфекция и неструпване на хора”, каза областният управителна Благоевград Бисер Михайлов. Той призова родителите да не допускат децата си в училища и градини при проява на симптоми.

337 на 100 000 души в областта за заболели, което подрежда Благоевградско на 12-о място от 16 „червени” области в страната. „Ще издам заповед, според която учениците от 5-и до 12-и клас преминават към онлайн обучение, тези от 1-ви до 4-и клас продължават да ходят присъствено, както и децата от яслите и градините. Там внимателно се наблюдава процесът и ако има скок на заболели деца и учители, мерки ще бъдат наложени и на тях“, обясни д-р Калоян Калоянов, директор на РЗИ в града. Той уточни, че всеки родител може да спре детето от реално посещение в училище и то доброволно да премине онлайн.

В моловете могат да работят само аптеките, хранителните магазини и разплащателните пунктове. Заведенията продължават работа, но с ограничено работно време – до 22 часа за две седмици. Те отвориха преди десет дни, а в заповедта бе написано, че трябва да затворят в 23 часа. Затварят се всички фитнес зали, кина, театри, школи за обучение, танцови школи, спира се провеждането на масови мероприятия и турнири.

„Контролът ще бъде засилен! В заведенията всички непълнолетни трябва да са в присъствието на пълнолетен“, каза директорът на РЗИ.

„Налагаме мерките за две седмици, ако имаме намаляване на заболелите, то незабавно ще вземем решение за облекчаване на мерките. Ако има увеличение, ще се налагат допълнителни мерки. Не бива да сравняваме фитнеса и хранителните магазини – тяхната дейност не може да бъде преустановена. Контролът ще бъде значително засилен от екипи на МВР, РЗИ, БАБХ, допълни областният управител Бисер Михайлов.

„В Гоцеделчевската болница има проблем с броя на леглата в COVID-отделенията, защото тече ремонт във вътрешното отделение на МБАЛ“, обясни още д-р Калоянов. Той допълни, че 20% от учителите са имунизирани, както и всички членове на СИК-овете в областта. Обсъжда се вариант за мобилни групи за ваксинация. РЗИ ще търси съдействие от МВР. „Работят 20-те кабинета за ваксинацията, а в наличност има от заявената по електронен път ваксина“, завърши Калоянов.

Бургас

Големите търговски центрове и фитнес залите в Бургас да бъдат затворени, предложи директорът на местната здравна инспекция Георги Паздеров при среща с кмета на града Димитър Николов и здравния министър Костадин Ангелов.

Друго предложение е заведенията в Бургас да бъдат с работно време до 22.00 часа, а маските от последния ден на тази седмица ще станат задължителни и на открито. Преустановяват се екскурзиите, спортните прояви и мащабните събирания на открито. „Ситуацията в Бургаско е тревожна. Ще увеличим броя на болничните легла. Имаме нарастване на повикванията към Спешна помощ - с 30% и около 40% до 50% от повикванията са за пациенти, които са с COVID-инфекция. Предвиждаме намаляване на работното време на заведенията. Учениците от 5 до 12 клас ще учат онлайн в следващите две седмици“, каза здравният министър проф. Костадин Ангелов. По думите му въвеждането на подобни строги мерки в национален мащаб, не се предвиждат. Властта в тази ситуация ще подходи с локални мерки. „Идеята е да ограничим епидемията в областите, в които заболеваемостта взема застрашителни размери. Пак казвам – няма мярка, която ще се поколебаем да наложим, ако това е за доброто на хората“, допълни той.

До края на месеца се очакват още 500 000 дози ваксини, съобщи още министърът на здравеопазването при посещението си в Бургас.

Варна

От понеделник /15 март/ се преустановяват присъствените занятия в училища и центрове за подкрепа на личностното развитие на територията на област Варна на учениците от 6-ти до 12-ти клас, съобщи областният управител Стоян Пасев. Срокът на заповедта е за две седмици. Учениците от 1 до 5 клас ще учат присъствено, ще работят и детските градини и яслите. Преустановява се за всички възрастови групи провеждането в присъствена среда на всички групи извънкласни занимания и дейности по интереси, занимални, спортни празници и други, организирани от училищата. Университетите запазват практическите занятия, като всеки от тях има автономия да направи алгоритъм за посещения на учебните занятия. От 0.00 часа на 12 март се преустановяват посещенията на малолетни и непълнолетни без придружител /родител, настойник или попечител/ в ресторанти, снекбарове и молове. На пазарите се въвежда еднопосочно движение, без струпване на хора. Собствениците на големите търговски обекти, включително и хранителни магазини, трябва да осигурят задължително пропускателен режим, съобразен с търговската площ на обекта.

Плевен

Учениците от 5 до 12 клас само в град Плевен излизат в неприсъствена форма на обучение от 15-ти март до 27 март, моловете се затварят, а в целия регион се спират всички масови прояви. Ситуацията с пандемията от COVID-19 е под контрол. Това заяви д-р Красимир Трифонов, заместник-областен управител, след извънредно заседание на областния оперативен щаб за борба с коронавируса. Д-р Илиян Минчев, и.д. директор на РЗИ, допълни, че се забраняват всички извънкласни мероприятия, школи, екскурзии. Щабът е решил да се увеличи броят на леглата за ковид пациенти от 15 на 20 процента в болниците. Ограничава се работното време на ресторантите до 22.00 ч. Позволява се при семейни събирания да бъдат до 10 души. Спират се сватби и кръщенета, както и фитнесите. Забрана се въвежда за всякакви публични събирания на хора - изложения, събори, празненства, концерти, театри, кина. Носенето на маски остава задължително във всички обекти на открито и закрито - там, където има струпване на хора, но не по улиците и парковете, уточни д-р Минчев. Нощните заведения остават затворени. Заболеваемостта в регион Плевен достигна 587.26 на 100 хиляди от населението, 142 са новите случаи с коронавирус. Над 240 болни са настанени в болници, но легла има, включително и в интензивните сектори. Общо за областта 10 класа са поставени под карантина.

Ямбол

По- строги мерки срещу разпространението на коронавируса влизат в сила в Ямболска област. Учениците от 5 до 12 клас преминават към дистанционно обучение, реши Оперативният щаб. Затягането на мерките се налага заради повишената заболеваемост и растящия брой на пациентите в лечебните заведения, посочи зам.- директорът на държавната болница д-р Валентин Вълчев след заседанието на щаба. Освен за учениците, се въвежда и организация за детските градини и яслите.Те ще се затварят при болно дете или член от персонала. Пенсионерските клубове се затварят до 24 март. Читалищата, както и залите ще работят с капацитет до 30 процента. Работното време на заведенията няма да бъде променяно, но ще се следи дали се спазват мерките за безопасност. Отново ще се засилят проверките в големите хранителни магазини. В момента в Covid отделенията на двете болници в Ямбол са настанени 72 души, от които 6 в реанимация, заболеваемостта вече достига 330 на 100 000 население. /БГНЕС