ВМРО: Трябва политика за трайно заселване на българите от Украйна

Българите от Украйна, които идват у нас, не са бежанци - те идват в своята прародина. Те идват у дома. Правителството трябва да положи усилия и да приложи мерки не просто като към бежанци или като към хора, които се нуждаят от специална международна закрила.

Позицията на ВМРО идва в отговор на разпространената информация от правителствения пресцентър, че правителството реши да удължи до 15 април възможността хората с чуждо гражданство или без гражданство, напуснали Украйни и влезли и останали на територията на България, да получават временна закрила.

Нужни са координирани действия за трайното заселване на тези хора в България, особено вземайки под внимание данните от последното преброяване на населението от 2021 г. Според него българите в настоящото българско териториално землище са се стопили с 10% за 10 години до 6 520 314 души.

В същото време работодателите говорят от години за застрашително нарастващия дефицит на квалифицирана работна ръка в много сфери. Тези фактори в комбинация със засилващия се регионален дисбаланс и все повече обезлюдяващи се малки и средни по големина населени места са все предпоставки за обръщане на фокуса от бежанската криза към перспективата за трайното заселване на българите от Украйна на територията на България.

Всичко останало е поредната симулация на дейност и поредния политически ПР на гърба на страдащите наши сънародници и събратя православни християни.

Ние от ВМРО от години говорим за нужната държавна политика по отношение на българите в Украйна. В настоящата ситуация смятаме, че голям ефект върху демографското развитие на страната би имало и заселването на хора с украински произход. Затова предлагаме следните мерки.

1. Законодателни промени и незабавно приемане на карта „Българин“, валидна за граждани на Украйна от български етнически произход.

2. Национална програма за осигуряване на трайна заетост.

3. Ангажиране на държавните и общинските предприятия с осигуряване на заетост.

4. Класифициране на всички пристигащи в България – образователен и социален статус.

5. Създаване на регистър с нужните на регионите и общините експерти и специалисти.

6. Легализация на всички документи – дипломи, квалификации, трудови книжки и др. и приравняването им към българското законодателство.

7. Разселване в обезлюдените райони - Северозападна България, Странджа-Сакар и др.

8. Оземляването и адаптацията на пристигащите от Украйна.

9. Осигуряване на възможности за адаптация на децата в детски градини, средни и висши учебни заведения.

10. Ускорено издаване на статут за постоянно пребиваване в България за граждани от Украйна, които не са от български етнически произход.

11. Безплатни езикови курсове по български език и преквалификация на всички желаещи да работят в нужните на българския бизнес професии. /БГНЕС