Ниагарският водопад ще изгрее в цветовете на българското знаме по повод 3 март

За първи път в историята Ниагарският водопад ще бъде осветен в цветовете на българския трибагреник по повод Националния празник на България. Инициативата едно от най-красивите природни явления в света да грейне в бяло, зелено и червено е единствена по рода си до днес и ознаменува важен юбилей от навършването на 55 години дипломатически отношения между България и Канада. Организатор на събитието е генералното консулство на България в Торонто, с подкрепата на посолството на Република България в Канада, съобщиха от МВнР.

Съвременните технологии ще дадат възможност на българите по всички краища на света да станат свидетели на уникално събитие в Канада, посветено на националния ни празник на 3 март 2021 г. – осветяването на Ниагарския водопад в цветовете на българския трибагреник.

Началото на светлинното шоу е в 22:00 ч. EST (5:00 ч. сутринта на 4 март българско време). То ще продължи 15 минути и при подходящи атмосферни условия ще може да се наблюдава както от бреговете на Канада (провинция Онтарио), така и от САЩ (щата Ню Йорк).

Празничната програма по повод 3 март ще продължи в 12:30 ч. EST (7:30 ч. сутринта на 4 март българско време) във Ванкувър, когато емблематичната сграда на кметството - Vancouver City Hall , ще бъде озарена от преливащи нюанси на бяло, зелено и червено.

Двете събития ще могат да бъдат проследени пряко във фейсбук страницата на МВнР https://www.facebook.com/MFABulgaria

Република България и Канада установяват дипломатически отношения на 30 юни 1966 г. През 1967 г. е открито българско посолство в Отава, а през 1976 г. генерално консулство в Торонто. След демократичните промени в Източна Европа интересът на Канада към региона се увеличава. Създават се условия за установяване на диалог на високо равнище. В периода 24 – 27 април 2002 г. е осъществено първото в историята на двустранните отношения официално посещение на министър на външните работи на България в Канада. Последвалите визити на наши министерски делегации през 2002 и 2003 г. съдействат за изграждане на рамката на политическия диалог. Канада подкрепяше активно разширяването на НАТО и бе първата държава, ратифицирала присъединителните протоколи за членството ни в НАТО (28 март 2003 г.). Канада подкрепи и кандидатурата на България за членство в Европейския съюз.

През м. септември 2018 г. посещение в Канада осъществи заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева. Министър Захариева взе участие в първата официална Среща на жените министри на външните работи в гр. Монреал и проведе двустранна среща с министъра на туризма, официалните езици и франкофонията на Канада Мелани Жоли.

Страната ни подкрепяше последователно преговорите за сключване на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (СЕТА) и Споразумението за стратегическо сътрудничество (SPA) между ЕС и неговите държави членки, от една страна, и Канада, от друга страна. Двете споразумения бяха официално подписани на Срещата на най-високо равнище ЕС – Канада на 30 октомври 2016 г. в Брюксел и подлежат на ратификация от отделните държави членки на ЕС. Законът за ратифициране на SPA бе приет от Народното събрание на 6 декември 2018 г. СЕТА се прилага временно от 21 септември 2017 г. и е в процес на ратифициране.

На 1 декември 2017 г. бяха премахнати визовите ограничения за краткосрочно пребиваване на територията на Канада за всички категории български граждани. Това е един от големите и заслужени успехи на българската дипломация. /БГНЕС