Мишел: Наша първостепенна задача е военната помощ за Украйна

„Нашата първостепенна задача е бързото предоставяне на военна помощ на Украйна".

Това написа председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в писмо до лидерите на 27-те членки на ЕС преди срещата на върха на 21 и 22 март, съобщи „Гардиън“.

„Навлизайки в третата година от агресивната война на Русия срещу Украйна, ние сме изправени пред ключов момент. Наложителни са спешност, интензивност и непоколебима решителност. Нашата първостепенна задача е бързото предоставяне на военна помощ на Украйна и, въз основа на неотдавнашни инициативи като тази на Чехия, ускореното снабдяване и доставка на боеприпаси за Украйна", подчерта Мишел.

„По време на срещата на върха лидерите трябва да се съсредоточат върху ефективното въвеждане и прилагане на нашите санкции, както и върху напредъка на усилията ни по отношение на използването на неочакваните печалби от замразените активи", заяви Мишел.

Председателят на Европейския съвет заяви също така, че на срещата на върха ще бъде поставен акцент върху отбраната, Близкия изток и селското стопанство.

„Трябва също така да помогнем на отбранителната промишленост да получи достъп до частни и публични средства и да намалим регулаторните тежести и пречки. Изграждането на тази стратегическа нагласа за сигурност изисква силно лидерство и остро разбиране на неотложността на заплахите, пред които сме изправени. Очаквам нашият Европейски съвет да отговори на това“, написа Мишел.

„Зверствата на атаките от 7 октомври и последвалата война в Газа преминаха границата на нечовешкото. Загинаха твърде много цивилни граждани. Твърде много невинни животи са изложени на риск поради катастрофалната хуманитарна ситуация в Газа и бушуващия глад. Международното право трябва да се спазва изцяло. Спешно е необходимо трайно прекратяване на огъня, за да се защити цивилното население, да се даде възможност на заложниците да се завърнат безопасно и да се гарантира, че хуманитарната помощ може да бъде предоставена при необходимост“, заяви председателят на Европейския съвет.

„Нашите европейски земеделски производители изразиха своите опасения на висок глас и ясно. Трябва да действаме решително по отношение на предизвикателствата, пред които са изправени. Това означава да се направи равносметка на извършената досега работа и да се гарантира незабавен напредък, особено по отношение на позицията на земеделските стопани във веригата за доставка на храни и на лоялната конкуренция както в рамките на вътрешния пазар, така и в световен мащаб“, добави Мишел./БГНЕС