Лампард спечели дуела с Моуриньо след дубъл на Уилиан

Отборът на Челси надигра като гост Тотнъм с 2:0 в последен двубой от 18-ия кръг в английската Висша лига.

Уилиан вкара и двата гола за успеха на Челси при гостуването на Тотнъм.

Лондонското дерби беше първия мач за новия мениджър на „шпорите“ срещу бившия му клуб, понастоящем ръководен от Франк Лампард, който игра под ръководството на португалеца на два пъти на „Стамфорд Бридж“. Гостите излязоха пределно мотивирани след последните незадоволителни резултати и откриха в 12-та минута, когато Матео Ковачич подаде към Уилиан след изпълнен ъглов удар, а бразилецът с отличен удар не остави шансове на Пауло Гадзанига. Домакините изглеждаха беззъби в атака, като имаха едва две ситуации за гол пред Кепа Арисабалага, при които с пропуски се отчетоха Хари Кейн и Хюн Мин Сон. От другата страна Челси изглеждаше много дисциплинарен и опасен на контраатака, като в края на първата част нанесе решителен удар. Маркос Алонсо се сблъска с Гадзанига, който не игра с топката, но главният съдия Антъни Тейлър първоначално отсъди нарушение на испанеца. След консултация с ВАР обаче той показа бялата точка за фаул на стража, а зад топката застана Уилиан, който не сбърка за 2:0. След почивката Тотнъм продължи да играе безидейно дори след влизането на Кристиан Ериксен. Всички надежди на Моуриньо и компания за връщане в двубоя отидоха на вятъра след директния червен картон на Сон в 62-та минута. Южнокореецът ритна без топка Антонио Рюдигер и след нова консултация с ВАР, Тейлър изгони с директен червен картон атакуващия полузащитник на „шпорите“. До края Челси контролираха събитията на терена, а Тотнъм завърши без нито един точен удар в очертанията на Арисабалага. Тимът загуби за първи път у дома под ръководството на Моуриньо във всички турнири, докато Челси отново спечели след пораженията от Евертън и Борнемут. „Сините“ са вече на шест точки пред съперника в битката за топ 4 след десетата си победа през сезона. В следващия кръг Челси приема у дома Саутхемптън, докато Тотнъм е домакин на Брайтън. В друга среща по-рано, отборът на Уотфорд надигра у дома Манчестър Юнайтед с 2:0. През първата част липсваха чистите ситуации пред двамата вратари, като Джеси Лингард имаше най-добрия шанс за гол, но го пропиля малко след изтичането на първия половин час игра. Второто полувреме започна вихрено за „стършелите“, които наказаха две грешки на „червените дяволи“ в рамките на четири минути. Първо, Исмаила Сар отбеляза дебютния си гол в лигата след груба грешка на Давид Де Хеа, който позволи на неособено силния удар на полузащитника да мине покрай ръцете му за 1:0. Малко след това отново Сар бе в центъра на събитията, след като бе фаулиран в наказателното поле от Аарън Уан-Бисака, който закъсня за шпагат. След консултация с ВАР реферът Лий Мейсън посочи бялата точка, а зад топката застана Трой Дийни, който не сбърка за 2:0. Последваха силни минути за домакините, а отбраната на Юнайтед постоянно бе тормозена от Жерар Деулофеу. Мениджърът на гостите Оле Гунар Солскяр пусна в игра Пол Погба в опит да промени негативното статукво за неговия отбор, като французинът веднага внесе необходимата свежест и креативност в редиците на манчестърци. На няколко пъти стражът на Уотфорд Бен Фостър се прояви след удари именно на Погба и Рашфорд, а Хари Магуайър стреля с глава от близка дистанция в ръцете на опитния вратар.

Де Хеа отново показа колебания под рамката, които костваха на Юнайтед първото попадение в срещата.

До края не паднаха нови попадения и така Найджъл Пиърсън записа първата си победа като наставник на „стършелите“ във Висшата лига. Тя бе и първа за тима у дома от началото на кампанията, след като съставът имаше една-единствена извън „Викъридж Роуд“ – при гостуването на Норич с 2:0. Отборът остава на дъното, но е вече на шест точки от Саутхемптън, който е над чертата. Юнайтед прекъснаха поредица от шест мача без загуба в Премиършип. В следващия кръг Уотфорд гостува на Шефилд Юнайтед, а Манчестър Юнайтед приема у дома Нюкасъл. /БГНЕС