Културни дейци на протест с искане за по-високи заплати

Представители на културния сектор от цялата страна протестира пред Столична библиотека с искания за увеличение на заплатите, предаде репортер на БГНЕС.

В Деня на народните будители работещите в музеите, библиотеките, читалищата, музикално-сценичните изкуства, театрите, българското национално радио, държавната Агенция „Архиви", българската национална филмотека в цялата страна протестират срещу според тях унизителните доходи в сектора.

„Смятам, че отношението към културата от страна на политиците е унизително". Това заяви за БГНЕС Петър Влайков, директор на Куклен театър Пловдив. „Смятам, че имаме нужда от достойно отношение, правим всичко възможно да възпитаме поколенията на емпатия, толерантност, а проблемите са много отдавна", смята Петър Влайков. Той изрази вяра, че министърът на културата и МС ще застане зад тях и политиците ще обърнат сериозно внимание на проблема. „Ние винаги сме били толерантни в своите искания, вече обаче няма накъде", подчерта директорът на Куклен театър Пловдив.

Веселин Анчев, актьор в театър „Българска армия" подчерта, че за пореден път се стига дъното. „За пореден път стигаме до основната заплата да е минимална. След промените през 1089 г. никога не е бил приоритет културата. Мисля че това е нещо, за което държавата трябва да се замисли сериозно. Ако искаме да има хора с културно мислене, трябва да се започне с нова стратегия. Мисля че е назрял момента, в който трябва да се помисли за въвеждане на дългосрочни политики, с хоризонт поне 10 години напред", коментира актьорът.

Стелиян Николов, директор на Драматичния театър в Хасково, също заяви за БГНЕС, че проблемът е глобален и той не се свежда само до заплатите. „Резултатът в културата е принизен до лев - приход. От там нататък няма стойностни показатели, няма нищо. Ние се борим заплатите да бъдат повишени, защото резултатите се правят с екип, с хора. В момента трябва да назнача инженери със заплата 1000 лв. От къде да го взема този човек", смята Николов. Той е категоричен, че и артистите за кратко се задържат на работа.

Исканията на протестиращите са 12 и те са следните:

1. Да бъдат увеличени работните заплати в сектора на не по-малко от 2000 лв. и да бъдат изравнени възнагражденията с работещите в бранш „Образование".

2. Да бъде увеличен бюджетът за култура на 1% от БВП.

3. Да бъдат променени правилата за провеждане на конкурсни сесии за целево финансиране на проекти в областта на културата, като бъдат признавани и разходи за възнаграждения на служители на кандидатстващата организация. До този момент такива разходи са недопустими.

4. Да бъде увеличен с 50% Единният разходен стандарт за 2024 г. за субсидирана бройка на музеи, художествени галерии, библиотеки и читалища.

5. Да бъде въведен Единен разходен стандарт за издръжка на останалите 50 музея, които все още са финансирани като местни дейности.

6. Да бъдат определени средства за въвеждане на допълващ стандарт за управляваните открити площи на музеи, библиотеки и галерии.

7. Да бъдат изготвени нормативни актове, с които да бъдат осигурявани културните институти /извън eдинния разходен стандарт за издръжка/, с допълнителни средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието.

8. В областта на музикално-сценичните изкуства и театрите да бъде осигурена основна работна заплата, а действащата към момента Методика, съгласно чл. 23а от Закона за закрила и развитие на културата, да бъде преработена като допълващ стандарт за осъществяване на дейност и допълнителни възнаграждения.

9. Да бъде въведен допълващ стандарт за дейност, свързана с дигиталните услуги и дигитализация на книжовната памет, за софтуерните продукти и платформи, така както е във всички европейски културни институти.

10. При разкриване на нови филиали и центрове към регионалните културни институти, те да бъдат обезпечавани с допълнителни щатни бройки.

11. Да бъдат осигурени достойни възнаграждения за работещите в БНР, Българската национална филмотека, Държавната агенция „Архиви".

12. Министърът на културата Кръстьо Кръстев да поеме отговорност, както правеха неговите предшественици от времето на Елка Константинова насам, и да подпише като страна Браншовия колективен трудов договор за „Музеи и галерии". Ако той не направи това, каним премиера Николай Денков да подпише Договора, както се споразумя с енергетици, миньори и зърнопроизводители.

Обръщаме се към депутатите, министрите и политиците, към цялата българска общественост: Подкрепете ни! Нашите искания са справедливи, защото те целят запазването на българската култура.

Заявяваме, че ако исканията ни не бъдат чути, ще предприемем общонационални ефективни стачни действия", съобщават от сектора./БГНЕС