Ковачевски: Без промени в Конституцията изпускаме ЕС, ще влошим отношенията си със САЩ

Ако не бъдат направени промени в Конституцията, пътят ни към ЕС спира и това ще има отражение върху отношенията ни със САЩ.


Това каза македонският премиер Димитър Ковачевски в началото на речта си в парламента, предаде БГНЕС.

Според него "македонските граждани не трябва да се страхуват от включването на българите в Конституцията". "Промените в Конституциата не се правят под натиск и диктат", уточни още той и подчерта: „Не трябва да се пропуска този шанс за Европа“.

„Истината е, че няма да има по-добро споразумение и няма да има друга преговорна рамка и това е, което Европейският съюз казва“, каза министър-председателят Димитър Ковачевски в обръщението пред Комисията за промени в конституцията, в която според правилника трябва да разясни предложението и необходимостта от отваряне на конституцията.

„Министрите в правителството показаха добросъвестност и единодушие. Определихме предложението за конституция и решихме да не пресмятаме партийни рейтинги, решихме да не мислим за себе си, а за европейската цел. В следващите няколко седмици ще стане ясно кой мисли за себе си и кой за децата си и гражданите. Всеки сам трябва да прецени дали да гласува за Европа или да потисне гласа на съвестта в себе си и да реши да вкара страната в изолация по нечий диктат“, каза Ковачевски.

Според правителството предложението за вписване на българите в конституцията и на няколко други етнически общности е с цел укрепването на правата на общностите със спазването на Копенхагенските критерии за членство в ЕС, а конституционната традиция на Македония започва с Крушевската република.

„Конституционно-правното устройство и традиция на Македония, в която се утвърждава езиковата, религиозната и културната идентичност на всички общности в страната ни, започва още с правните държавни традиции в Крушевската република и в решенията на АСНОМ. Страната ни днес е истински пример за функционираща мултиетническа демокрация и чрез конституционните актове сме общество, което гарантира равни права на всички общности. Днес имаме уникален шанс да продължим евроинтеграционния път и след това с ускорени стъпки да влезем в ЕС. Гражданите няма от какво да се тревожат и трябва да вземем мъдри решения, които няма да затворят страната в изолация.

След 17 години започнахме преговорите с такова мъдро решение, а езикът и идентичността са защитени. Основният фокус на конституционните поправки е да нямат общо с какъвто и да е проблем с идентичността. Не бива да пропускаме този шанс, случи се веднъж, когато се отделихме от Хърватия, която вече 10 години е членка. Европейските представители казаха, че има голям шанс Албания да се отдели от нас и да продължи напред, ако не приемем конституционните промени“, подчерта премиерът в речта си.

Дебатът в Комисията ще продължи до 9 август, а на 18 август е предвидено пленарно заседание, на което правителството ще трябва да осигури 80 депутати, които да гласуват за отварянето на конституцията. /БГНЕС