Федерер триумфира с 10-та титла в Базел, Тийм с първа във Виена

Роджър Федерер надигра Алекс де Минор с 2:0 сета (6-2, 6-2) и спечели за трети пореден и общо десети път титлата от тенис турнира в родния си град Базел. Двубоят между 38-годишния швейцарец и 20-годишния австралиец продължи малко над час игра, в който зрителите видяха четири пробива за своя любимец и пълна доминация на корта. Де Минор бе в търсене на четвъртата си титла през сезона, но бе спрян за първи път.

Федерер спечели тазгодишната надпревара, без да загуби нито един сет. През 2019 това е четвърти трофей за него, а има и два загубени финала. С титлата в Базел Маестрото прибавя 103 титла от АТП към колекцията си и се приближава само на 6 от лидера по този показател Джими Конърс. Статистиката показва още, че отличието е под №24 за Федерер от турнири АТП 500 при седем загуби. Доминик Тийм победи Диего Шварцман с 3-6, 6-4, 6-3 във финала на тенис турнира от сериите АТП 500 във Виена. Така световният №5 спечели първа титла в австрийската столица и рекордна пета през сезона. По пътя към трофея австриецът осъществи цели три обрата и победи играчи като Жо-Вилфред Цонга, Фернандо Вердаско, Матео Беретини. Титлата е под №16 за 26-годишния тенисист.

Финалът, продължил 2 час и 25 минути, предложи много емоции за зрителите. Шварцман започна много силно и проби цели три пъти в откриващата първа част, за да поведе в резултата. Втория сет Тийм подобри играта си и успя да изравни сетовете след единствения пробив. В решителната трета част Тийм успя да пробие още два пъти и макар по трудния начин стигна до успеха и отличието. /БГНЕС