ЕС с наказателни мерки срещу Косово

Говорителят на Европейския съюз Петер Стано заяви, че Европейският съюз, в съгласие с 27-те държави-членки, е решил да предприеме наказателни мерки срещу Косово поради отказа на министър-председателя на Косово Албин Курти да сътрудничи, съобщи „Албениън Пост“.


"Ситуацията вчера доказа, че няма деескалация, тази извънредна ситуация трябва да отмине. Курти досега не е предприел стъпки и действия за деескалация. Той предложи 5 точки, но не разглежда основните елементи, които очакваме от него да разгледа спешно", заяви Стано на пресконференция.

Въз основа на това той подчерта, че "ЕС е подготвил предложение с мерки с незабавно действие.

„Това не са санкции, това са мерки, които се предприемат незабавно", допълни той.

"Държавите-членки подкрепиха поредица от действия. Това са политическите последици - преустановяване на срещите на високо равнище, а също и финансови мерки", каза Стано и добави, че "тези мерки са временни и с възможност за премахване в зависимост от стъпките, предприети от правителството на Курти".

В същото време Стано подчерта, че "ЕС не е пристрастен и ние сме честни посредници".

"Искаме да помогнем на двете страни, независимо от техните подходи, все пак искаме консенсус, за да намерим европейско решение на ситуацията", твърди говорителят на ЕС.

"Това е процес, който вече е започнал. Най-вероятно до няколко седмици единствената международна дейност на Курти ще бъде участието в кръгли маси, организирани от европейски неправителствени организации, макар че и това ще бъде значително намалено", твърди за „Албениън пост“ дипломатически източник, дълбоко ангажиран с преговорния процес.

"Заседанието на подкомисията за търговия, промишленост, мита и данъци, което трябваше да се проведе на 8 юни, не се състоя. Следващото заседание, което се очаква да бъде преустановено, е това на 21 и 22 юни, на подкомисията за правосъдие, свобода и сигурност", допълни той.

Очаква се една от първите стъпки на санкциите ще бъде преразглеждането на помощта, която идва от програмите в предприсъединителният период към ЕС - мярка, която е изцяло в рамките на Охридското споразумение, постигнато на 18 март между Косово и Сърбия.

Успокояване на ситуацията в северната част на Косово, провеждане на нови местни избори и връщане към диалога за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия са трите общи искания на организираната международна общност за излизане от кризата.

Ръководителят на косовската изпълнителна власт обаче обяви, че е представил план от пет точки за намаляване на напрежението в северната част на страната: Върховенство на закона там, изтегляне на групите, използващи насилие, съвместна оценка на сигурността от страна на косовската полиция, КФОР и ЕУЛЕКС, обявяване на предсрочни избори и връщане към диалога. /БГНЕС

Тагове: