ЕС разделен за конфликта в Средиземно море

Въпреки че напрежението между Атина и Анкара за контрола на определени води в Източното Средиземноморие изглежда намалява, с изтеглянето на изследователския кораб „Оруч Рейс“, вече защитен в турско пристанище, гръцкото правителство иска от ЕС да приеме ясна позиция ясно срещу Турция и да реши по време на срещата на върха в Брюксел дали да наложи санкции, съобщава "Евронюз".

Правата на запаси от газ и нефт в района са причина за сериозните спорове между двете страни.

"Ние вярваме, че няма проблем, който да не може да бъде разрешен чрез диалог, преговори и споразумение. Разбира се, този подход е валиден, при условие че ни се представят предложения, които са в съответствие със справедливостта и реалността", каза президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган.

Междувременно корабът "Явуз" заедно с още 3 турски кораба продължават своите проучвателни задачи в кипърски териториални води, което накара Никозия да поиска защита от ЕС срещу турския експанзионизъм.

"Дори и да бъде решено сега да се наложат санкции, ще са необходими няколко месеца, за да бъдат приложени, защото трябва да преминат през европейските институции. Ако Франция подкрепи Гърция, моето впечатление е, че санкциите ще бъдат наложени, може би не толкова тежки, но ще ги има", казва Агелос Сиригос, професор по международно право в Атина.

Изглежда, че европейските партньори са образували два блока малко преди срещата на върха. Германия, която председателства Съвета на ЕС през този семестър, може да се опита да изгради мост между двете страни, като силно насърчава откриването на проучвателни контакти между Анкара и Атина.

"От една страна са Франция, Кипър и Гърция, разбира се, както и някои други страни, като Австрия и сега Ирландия. От друга страна, има блок от северни страни, който твърдят, че санкциите не трябва да се налагат и че трябва да се отвори мост към Турция. Гръцката страна е готова да започне преговори, но изглежда Турция не иска санкции, наложени върху нея, въпреки че все още държи два от своите кораби в кипърски териториални води", добавя Агелос Сиригос,

Миналата седмица гръцкият премиер Кириакос Мицотакис изрази пред ООН готовността си да даде шанс на дипломатическите канали за разрешаване на скорошната ескалация на напрежението с Турция./ БГНЕС