Двама обвинени за замърсяването с цианиди

Прокуратурата в Асеновград обвини двама души за отравянето с цианиди на река Юговска, предаде кореспондентът на БГНЕС.

Обвинителният акт е връчен на управителя на дружеството и на отговорника на хвостохранилище за това, че „на 22 февруари в съучастие и като извършители са допуснали да се замърсят водите на река Юговска чрез изтичане на цианид, като с това са ги направили опасни за хора, животни и растения, както и негодни за ползването им за културно-битови, здравни, земеделски и други стопански цели“.

Двамата обвиняеми са задържани с постановления на наблюдаващия прокурор за 72 часа, предстои прокуратурата да реши дали да иска от съда постоянна мярка за неотклонение. Единият от обвиняемият – управител на дружеството, е на 84 години и в недобро здравословно състояние, но дежурният прокурор Венелин Савов каза, че не е предоставил документи за заболявания, а и в ареста има всички условия и организация в случай на нужда. И двамата обвиняеми не дават обяснения и се възползват от правото си да мълчат по време на разпити.

Законът предвижда за това престъпление лишаване от свобода от една до пет години и глоба от 5 000 до 30 000 лв. Разследването по случая продължава. Знае се, че те са били уведомени вечерта на 21 февруари, че замърсени води се вливат в реката, но не са предприели нищо до сутринта, когато процесът прекъсва независимо от тях заради внезапната проверка на РИОСВ.

Междувременно контролът на водата в реките Юговска, Чепеларска и Марица продължава. Тази сутрин наднормени стойности на свободни цианиди са открити само при устието на река Юговска. При норма 5 микрограма, те са 7 микрограма. На останалите места, където се следи водата – река Чепеларска при Нареченски бани, преди заустването на река Юговска, при рибарника след заустването, в село Бачково, в Асеновград и при моста на Кемера при заустване в Марица, бентът от река Марица при село Маноле и при моста за село Мирово няма повишени стойности. Очакват се резултати от взетите проби от горното течение на р. Юговска и нерегламентираното заустване на отпадъчни води от хвостохранилището на "Лъки Инвест" АД.

Извънредна проверка на РИОСВ Смолян установи, че незаконната тръба от хвостохранилището на "Лъки Инвест" АД, както и двете дренажни тръби, чрез които бе допуснато умишлено заустване на производствени води в река Юговска, вече са запушени. /БГНЕС