Димитров започна с чист успех в Ню Йорк

Григор Димитров стартира участието си на последния за годината турнир от Големия шлем Ю Ес Оупън с трисетова победа над американеца Сам Рифис с 6-1, 7-6 (3), 6-3 за около два часа и десет минути игра.

Григор не допусна изненади срещу непретенциозен американец.

Първата ни ракета не остави никакви шансове на 542-ия в света представител на домакините в откриващия сет, давайки му само един гейм. Във втората част Григор отново започна силно и проби в третия гейм, но допусна моментален рибрейк. Рифис стабилизира играта си, което доведе до тайбрек. Там Димитров направи мини-пробив за 3-1 точки и оттам до края на дългия гейм не изпита колебания и спечели след 7-3.

В третата част той проби във втория гейм не загуби концентрация до края на сета, за да се поздрави с категоричния успех, след като реализира четвъртия си мачбол след три пропуснати на сервис на съперника. Българинът направи 14 аса и завърши с 90% спечелени точки на първо подаване. Той наниза 42 уинъра срещу 28 непредизвикани грешки.

30-годишният хасковлия, който стигна до полуфиналите в Ню Йорк преди две години, където отстъпи на Данийл Медведев, ще играе в спор за място в трети кръг с победителя от двойката Алексей Попирин (Австралия) и Раду Албот (Молдова). Потенциален негов съперник на осминафиналите е вторият в схемата и финалист от 2019 Медведев.

За следващата фаза се класираха още Факундо Банис, Диего Шварцман, Феликс Оже-Алиасим, Питър Гойовчик, Хенри Лааксонен, Душан Лайович, Бернабе Сапата Мирайес, Даниел Еванс, Кевин Андерсън, Филип Колшрайбер, Андрей Рубльов, Кристиан Гарин, Брандън Накашима, Маркос Хирон и Каспер Рууд. /БГНЕС