COP25 в Мадрид: 3 трилиона евро за превръщане на Европа в изцяло „зелена“ до 2050

На конференцията за климата COP25 в Мадрид новото ръководство на ЕС призова за приемането на така наречената „зелена сделка“ не само на ниво Европейски съюз, но и в целия свят.

„Зелената сделка“ на Европа предполага радикални реформи в икономиката, енергетиката и транспорта, които трябва да станат максимално „зелени и въглеродно неутрални. Това ще струва на Европейския съюз, по предварителни оценки, около 3 трилиона евро. Брюксел обещава да покрие само една трета от тези разходи, а останалите, както е планирано, ще бъдат осигурени от Европейската инвестиционна банка и самите страни от ЕС.

"Предлагаме нова зелена сделка, тъй като става въпрос за прекратяване на войната срещу природата, става въпрос за помирение", каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.

Прдседателят на ЕС Шарл Мишел, изпанският премиер Педро Санчес и прдседателят на ЕК Урсула фон дер Лайен

Според него от векове светът е в състояние на "война срещу природата, прекомерно експлоатиране на природните ресурси, довело до отговор на планетата заради това". "Трябва да променим нещата. Време е за зелена революция, искаме да превърнем Европа в първия зелен континент", добави той.

Шарл Мишел призова за рязко увеличение на инвестициите в нови технологии чрез Европейската инвестиционна банка. Освен това от 2021 г. банката спира проектите, свързани с изкопаеми горива. За проекти, свързани с борбата с изменението на климата, се очаква да се отпуснат трилион евро до 2030 г. Председателят на Европейския съвет каза също, че до 2050 г. Европа ще стане първият континент, постигнал климатична неутралност.

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен от своя страна заяви, че смята, че ЕС може да предложи разширяване на зелената сделка до глобално ниво. "Този месец ще предложим първия европейски закон за достигане на неутралитет на климата, така че той да стане необратим. Ние, европейците, сме готови. И ако се движим заедно, ще продължим по-бързо. Трябва да бъдем по-амбициозни в преговорите на COP. Ще преминем от европейска екологична сделка на глобално ниво", каза тя и призова страните по света да увеличат инвестициите в иновации и зелени технологии.

Френският премиер Едуар Филип заяви, че международната общност е "закъсняла" с разрешаването на климатичните проблеми, а това, което прави, е "недостатъчно". Въпреки това той изрази оптимистичен възглед, че "тази борба може да бъде спечелена", призовавайки за установяване на точни цели. Филип припомни плановете на френските власти да затворят всички електроцентрали, работещи на въглища до 2022 г., а от 2040 г. да се отърват от автомобили, които замърсяват околната среда.

Португалският премиер Антониу Коща заяви, че 54% от електроенергията на страната е от възобновяеми енергийни източници. В същото време, според него, преходът към чисти източници на енергия "не води до увеличаване на стойността, а дори може да я намали". "Възобновяемата енергия може да бъде по-евтина. Целта на Португалия е да изчисти 80% от енергията си до 2030 г.", каза Коста.

Конференцията на страните от Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата се провежда в Мадрид от 2 до 13 декември, председателствана от Чили. В нея участват представители на почти 200 държави, а около 30 000 души са акредитирани за събитието. През първия ден на срещата в испанската столица пристигнаха около 50 държавни и правителствени ръководители, както и ръководството на ЕС. /БГНЕС и РИА Новости