30 г. от учредяването на СДС – какво се сбъдна и какво остана в мечтите

Днес се навършват 30 години от учредяването на Съюза на демократичните сили. По този повод съучредители и симпатизанти на идеята се събраха в института по социология и философия на БАН, където се е зародила идеята за създаването на партията, предаде репортер на БГНЕС.

Съучредителите Петко Симеонов, д-р Константин Тренчев и Петър Берон бяха сред присъстващите, както и бившият депутат от СДС Соломон Паси.

Симеонов прочете приоритети от учредителната декларация на Съюза на демократичните сили, а д-р Тренчев си припомни какво се е случило на днешната дата преди 30 г.

„Днешното събитие е едно възпоменание на събитие отпреди 30 години. В тази зала, която имаше друга конфигурация, и днес е необитаема, се събирахме ръководителите на опозиционните движения и обсъждахме какви да бъдат следващите ни стъпки. Стигна се до идеята да направим нещо общо. Тук се зароди идеята за създаването на партията, но самото СДС като решение се взе в един апартамент близо до Румънското посолство. Там беше избрано и името“, върна се назад във времето д-р Тренчев и добави, че самото обявяване на СДС е станало в тогавашния Гранд хотел София.

Попитан каква е равносметката за тези години, той каза, че тя не е оптимистична, защото мечтите им са се разминали с действителността.

„Нас ни обединяваше желанието да променим нещата. Всички знаехме какво искаме и това ни обединяваше. Това, което ни разединяваше беше, че не знаехме как да го постигнем. Опит нямахме, пък и нямаше как да го натрупаме, тъй като опозиционното движение в България е от 16.01.1988 г. откакто Илия Минев създава независимото дружество. Ние не сме причина за 10.11.1989 г., но ни е бяхме един симптом, че нещо в това общество трябва да се промени, защото хората не могат да търпят статуквото“, каза той и призна, че въпреки всичко някои от мечтите им като да няма софийско жителство; хората да могат да пътуват свободно зад граница, да няма „Корекоми“, да няма натиск върху това което мислиш и говориш са се сбъднали.

На този фон обаче, според него, сериозно се е влошила ситуацията със свободата на словото.

„Това ни го казва целият свят, не го измислям аз. Като чели през 90-те години имаше по-голяма свобода на словото, което е едно демократично постижение“, коментира той.

Д-р Тренчев се възмути, че стожери в журналистиката като BBC, Sun, New york Times, Times днес пишат идиотщини и че случващото се и у нас не е изолиран случай. Според него у нас то се дължи на факта, че свободата на словото се е изродила, защото частните собственици на медиите казват на журналистите какво да пишат.

„Като чели в целия свят има такава тенденция, както и в произвеждането на фалшиви новини“, заяви съучредителят и добави, че сме свидетели на разпад на цивилизацията./БГНЕС

Тагове: